Гуманітарна кафедра

Дата: 13 листопада 2017 о 16:27, Оновлено 23 лютого 2021 о 23:44

Спочатку було Слово…

Біблія

Суспільно-гуманітарна кафедра у Долинському ліцеї "Інтелект" є найбільш чисельною. До неї входить  22 представники. Це не лише історики, українські та іноземні мовники, а й учителі зарубіжної літератури, педагоги, що навчають мистецтву та духовності.

Незважаючи на таку велику кількість, члени кафедри встигають підсумувати роботу, видати посібники, обговорити низку важливих питань та накреслити план дій і перспективина майбутнє.

Відрадно, що усі педагоги є ініціативними, творчими і компетентними. У співпраці з досвідченими вчителями залюбки працюють, вчаться і молоді колеги.

Оскільки навчальний рік тільки почався, тож бажаю цьому об'єднанню натхнення, успіхів та відмінних результатів.

На сучасному етапі все більше і більше уваги починають приділяти суспільно-гуманітарним дисциплінам, оскільки перед українським суспільством постало нагальне завдання – виховати національно свідому людину, палкого патріота рідної землі, здатного за будь-яких умов відстояти інтереси нації та держави в цілому. Одним із найдієвіших засобів формування такого громадянина якраз і є широке використання можливостей уроків рідної мови, української та зарубіжної літератур, історії та іноземних мов.

Такий підхід радує і ще раз доводить, що у закладі природничого циклу суспільно-гуманітарні предмети відіграють все-таки величезну роль, бо основний зміст їх, як відомо, полягає у навчанні  мистецтва володіти словом. Доречним  буде процитувати видатного педагога Василя Сухомлинського, який писав: « Слово – найтонше доторкання до серця; воно може стати і ніжною запашною квіткою, і живою водою, що повертає віру в добро, і гострим ножем, і розжареним залізом, і  брудом…Мудре і добре слово дає радість, нерозумне і зле приносить біду».

Звідси випливає, що слово – це знаряддя праці, яка розрахована  на активізацію інтелекту та емоційної діяльності.

Загальноосвітні заклади  здійснюють не лише навчальний, а й виховний процес. Тому завдячувати вихованням підростаючого покоління слід насамперед суспільно-гуманітарним дисциплінам, які формують і розвивають свідомість, утверджують загальнолюдські цінності та національний ідеал. Відрадно, що виховний потенціал цих предметів дійсно помітний та відчутний. Тільки людина, що є твердою у своїх моральних спонуканнях, здоровою  у патріотичних амбіціях, стійкою у світогляді, може вважатися свідомою, а це почуття прищеплюється саме такими дисциплінами. Не випадково істинний українець Петро Яцик вважав, що убогий духом не може бути багатим, скільки  б грошей він не мав.

У наш час,  як і колись, убогість мови означає убогість думки. Тому наші вчителі-словесники та історики вчать спілкуватися, відстоювати свою позицію, допомагають застосовувати знання  у конкретній мовленнєвій ситуації. Вести бесіду з вихованою і ввічливою людиною набагато легше і приємніше, тому наука ґречності та чемності також поглиблюється завдяки урокам із цих предметів.

Ліцей – це спеціалізований заклад, в якому навчаються творчі та обдаровані діти. Він пишається талановитими фізиками і математиками, хіміками та біологами, однак має здібних, креативних, неординарних особистостей і з предметів неприродничого циклу.

Ще в давнину вважали, що краса  і мистецтво врятують світ. Хочеться вірити, і вся наша кафедра у це вірить.

Головним критерієм життя

Кожної свідомої людини

Віра є в щасливе майбуття

Нашої держави України .

Не потрібно, щоби лжепатріотизм

Нами керував у світі,

Треба, щоби без обрамлення і риз

Свою землю вміли ми любити.

Тож ідімо впевнено у світ,

Не перебираючи ногами.

Ми – еліта нації, ми цвіт,

Бо історія творитиметься нами!